Afro-Türk Çocuk Korosu Dans-Drama Workshop

Proje Adı: Afro-Türk Çocuk Korosu Dans-Drama Workshop

Proje Tarihi: 30.10.2013 Proje Sahibi: Afrotürkler Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Proje Sahibi: Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Ortak Çalışmacılar: Anadolu Kültür Vakfı, Açık Toplum Vakfı, Global Dialogue, Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Proje Koordinatörleri: Yeşim Altınay

Amaç: İlk ve orta öğretim çağındaki Afrotürk çocukların kendi kültürel kimliklerini edinmeleri sağlanırken, eğitsel ve sosyal olanaklara da sahip olmayan bu çocukların, kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunarak, geleceğe odaklanmalarına olanak vermek.

Gerekçe: Olumsuz sosyal koşullar nedeni ile serbest zamanlarını eğlenceli ve verimli bir biçimde değerlendiremeyen Afrotürk çocukların, sanat duyarlıklarını ve yeteneklerini ortaya çıkarmak, kendi kültürel kimliklerinin farkına varmalarını ve renkleriyle barışmalarını sağlamak. Türkiye topraklarında farklılıklara saygı kültürünün gelişmesine bir köprü olmalarına olanak sağlamaktır.

Uygulama: İzmir, Bayındır ilçesi ve köylerinden 5-14 yaş arası çocuklarla, “Ege’den Afrika’ya” başlığı altında, ritm aletleri kullanılarak ritm, dans şarkı çalışmaları yapıldı. Çeşitli yer ve zamanlarda gösteriler yapan çocuk grubuna ayrıca gönüllü öğretmenler tarafından yıl boyunca ingilizce ve bilgisayar kursları verildi.