BİBLİYOGRAFYA

Açıklamalı Bibliyografya

Ekteki excel dosyasında 324 yazılı/görsel kaynak bulunmaktadır.  Türkiye’deki Afrika kökenli “Türklerin”  geçmişi ve bugünüyle doğrudan ilgili kaynakların sayısı çok azdır. Bunun yanı sıra  derlenen İngilizce, Almanca, Fransızca ve Türkçe kaynaklar dünyada ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Afrikalı köle ticaretinin tarihi arka planına ilişkin geniş bir yelpazede bilgi sunmaktadır.

 

Bu bölümde araştırma yaparken, belirlenen anahtar sözcüklerden birini seçip, daha sonra aradığınız kaynağın türünü kitap, kitap içinde makale, süreli yayın içinde makale, tez, diğer ya da film olarak belirleyip Ara düğmesini tıklayınız. Açılacak pencerede kriterlerinize uyan kaynaklar, yazar/yönetmen, dil, yayın yılı ve yeri, yayımlayan, sayfa sayısı, konu ve erişim bilgisine ilişkin bilgileri kapsayan bir tabloda listelenecektir. Listelenen kaynakların ayrıntılarını görebilmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

İndirdiğiniz Excel dosyasında arama yapmak için klavyenizden  Ctrl+ F tuşunu kullanınız.

 

*Söz konusu kaynaklar Tarih Vakfı’nın ‘Sessiz Bir Geçmişten Sesler’ adlı projesi sırasında ulaşılan malzemelerden oluşmaktadır.

 

DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ