FERCANİ ŞENER

fercaniTürk futbolcu ve asker. Beşiktaş forması giyen Fercani Bey, Türk futbolunun ilk siyah futbolcularındandır.

Futbolculuk kariyeri

Fercani Bey, futbolda en önemli günlerini Beşiktaş’ta yaşadı. 1921-22 Pazar Ligi’nde 14 maçta mağlubiyet almadan şampiyonluk yaşayan kadrodaydı.  Bazı kaynaklara göre 1924’te Beşiktaş ile birlikte İstanbul Ligi şampiyonluğunu da kazanmıştı. Ancak, başka kaynaklarda ise şampiyon takımın kadrosunda yer almadı. Golcülüğü ile dikkat çeken futbolcunun 22 maçta 20 gol attığı belirtilmiştir.  28 Kasım 1924’te Fenerbahçe SK ile oynanan özel maçta forma giydi ancak 4-0 mağlup oldular.  Bu maç tarihteki ilk Beşiktaş-Fenerbahçe derbisiydi.
Futbol sevgisinin yanında askerlik de yapan Fercani Bey, asker olduğu sırada ise Harbiye Spor Kulübü’nde mücadele ediyordu. 1924’te ilk kez düzenlenen Türkiye Futbol Şampiyonası’na katıldı. Yarı finalde asıl takımı Beşiktaş JK’yi 2-0 yenerlerken, Fercani Bey gollerden birini kaydetti. Daha sonra Bahriye Spor Kulübü’nü de 1-0 yenerek, Türkiye şampiyonu oldular.

 

 

Milli takım kariyeri
1924 Yaz Olimpiyatları’na hazırlanan Türkiye Milli Futbol Takımı, Çekoslovakya için eşleşmiş ve ikinci resmi maçı için kadro belirlemeye çalışmaktaydı. Beşiktaş ve Harbiye’deki performansı ile Fercani Bey, kadroya çağrılan futbolculardandı.  Ancak daha sonra kadrodan çıkarılan futbolcu, siyahi olduğu için kadrodan çıkarıldığını iddia etti. Türkiye, maçı 5-2 yenilerek turnuvaya ilk turdan veda etmişti.

Askerlik
Fercani Bey, Beşiktaş’ın futbolcusu olduğu sırada Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden spor adamlarından biriydi. Soyadı kanunu ile Şener soyadını alan Fercani Bey, 1950’li yıllarda alay kumandanlığı yapmıştır. [9]

Başarılar

Beşiktaş JK

  • Pazar Ligi: 1 (1921-22)

Harbiye

  • Türkiye Futbol Şampiyonası: 1 (1924)