İspanya'nın Afrika'daki toprağına göçmen akını

İspanya yetkilileri, bini aşkın göçmenin ülkenin Afrika’daki toprağı olan Melilla’daki sınır hattını bastığını açıkladı.
Fas sınırındaki hattı aşan 400 kadar göçmenin tel örgüleri geçerek İspanya’ya girmeyi başardığı sanılıyor.

Göçmenlerin önemli bir bölümünün Eritre ve Somali’den olduğu belirtiliyor. Reuters haber ajansı, duvarı aşan göçmenlerin gülerek etrafta dolaştıklarını yazdı. Sınırın her iki yakasında da polislerin göçmenlere müdahale ettiği, duvardaki göçmenlerden birinin vinç yardımıyla indirildiği kaydedildi. Fas İçişleri Bakanlığı ise olaylar sırasında dört polis memuruyla 10 göçmenin yaralandığını, göçmenlerin hastanede tedaviye altına alındıklarını açıkladı. Sınır hattını geçen iki kişinin, lambalara tırmanarak etrafa baktığı bu fotoğraf, kameralara böyle yansıdı.

Aradaki duvar altı metre

Sınır hattının bulunduğu İspanya’daki Melilla bölgesi, Avrupa’ya sığınmak isteyen veya Avrupa’da iş arayan göçmenlerin geçmeye çalıştığı noktaların başında geliyor. Geçen aylarda birkaç göçmen grubu, altı metre yükseklikteki duvarı aşmak için girişimde bulunmuştu. Avrupa Birliği ve Afrika arasında yalnızca iki yerde kara sınırı bulunuyor. Bunlardan birisi Melilla, diğeri ise Septe bölgesi.isp1

Göçmen merkezine yerleştirilecekler

İspanya son dönemlerde sınır hattına yatırımı artırarak göçmen girişini engellemeye çalışıyordu. Duvarı aşan göçmenler, İspanya’daki geçici göçmen merkezinde tutulacak. Ancak merkezde, kapasitesinin beş katı göçmen olduğu belirtiliyor.  Dolayısıyla bazı göçmenlerin İspanya sınırlarındaki diğer göçmen merkezlerine gönderilmesi söz konusu olabilir. İspanya yetkilileri, göçmenlerin çoğunun kendi ülkelerine gönderileceğini söylüyor.  Göçmenler ise tutuldukları merkezlerde aylarca hatta yıllarca belirsizlik içinde beklemek zorunda kalabilir.

BBC.COUK 28 MAYIS 2014