AFROTÜRKLER'İN KİMLİK VE AİDİYETLERİ-1 paylaşan: afroturk-dernegi

E. K.: Ben hali hazırda şimdi kendimi bildim bileli, yani çocukluğumdan, Atatürk’ün üç yaşından bildiğimden bu yana, okula da başladım, Türkiye Cumhuriyeti olarak şey yaptığım için ben çoğu “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” olarak kendimi görüyorum amma, yani Araplığımdan taviz vermem, ırkımdan taviz vermem.
F. K.: Emine Hanım “Atatürk, Atatürk’ü bildim mi, bildim bileli” dediniz, Atatürk’ü gördünüz mü?
E. K.: Dört yaşındayım gördüm, fakat, yani şimdi size nasıl anlatabilirim?! Onu bilemiycem. Çocuk, yani kucakta, geçerken, bizim bir Setüstü’müz vardı, Camiüstü “ordan geçecek” dediler, millet bekliyo. O zaman Gazi Mustafa Kemal deniyordu, yalnız Atatürk’le anılmıyordu. Ve bu geçerken siyah elbise elinde şey şapka, silindir şapka, beyaz gömlek geçti amma şimdi gözüymüş şeyiymiş, yalnız arabanın jip usulü askeriye arabası olduğunu biliyorum, şimdi aklıma geliyor. Ve gelip, hani rüzgar gibi, bir taraftan geldi öbür taraftan çıktı gitti benim için.
F. K.: Kendinizi bize iki sözcükle tanımlasanız Emine Hanım, “Afrikalı Türk” mü “Arap Türk” mü “Zenci Türk” mü “Egeli Arap” mı “Arap Müslüman” mı dersiniz kendinize?
E. K.: E şimdi ben Ege’de doğduğum için “Ege Arap” deyebilirim.
F. K.: Yeniden dünyaya gelseniz nerede ve nasıl doğmak istersiniz?
E. K.: Bu şartlarda gene rengimi inkar etmemek kaydiyle Türkiye Cumhuriyeti’nde doğmayı ve büyümeyi ve bu bayrağın altında ölmeyi isterim.