SADRİ USOĞLU

sadriusuoğlu (d. 1906, Basra – ö. 1987, İstanbul) Türk futbolcu, teknik adam ve yönetici

Basra’da doğan Usuoğlu öğretim hayatında İstanbul’a geldi ve Robert Koleji’nde okudu. Atletizm, futbol ve basketbolla ilgilendi. Okul hayatının sonunda Beşiktaş’da futbol oynamaya başladı. 1924’te kaleci olarak girdiği takımda 1930’a kadar kalecilik yaptı. Beşiktaş’ta oynadığı dönemde ten renginden dolayı “Arap Sadri” lakabıyla anılmıştır.  Defalarca İstanbul karmalarına seçilse de bir iddiaya göre ten renginden dolayı hiçbir zaman milli takıma seçilmedi. 1930’dan sonra kaleyi takımın bir başka önemli kalecilerinden Mehmet Ali Tanman’a devretti.
1936’da Robert Koleji’nden aşina olduğu için Türkiye’de yeni kurulan millî basketbol takımında yer aldı. 24 Haziran 1936’da Yunanistan milli takımıyla oynanan ilk basketbol maçını 49-12 kazanan kadroda bulundu ve 1936 Berlin Olimpiyatları’na katıldı.
Futbolu bıraktıktan sonra yine Beşiktaş’ta yöneticilik yaptı, 1952 Haziran’ında Türkiye Millî Futbol Takımı teknik direktörlüğüne getirildi ve iki maç takımda görev aldı. Usuoğlu, Türk milli takımının bugüne kadarki ilk ve tek siyahi antrenörü olmuştur. 1952-53 sezonunda Beşiktaş’ın teknik direktörlüğünü de yaptı ve takımı İstanbul Ligi’nde 2. yaptı. 1950’lerin sonunda Türk futbolunun profesyonelliği geçiş yönetmeliğini hazırlayan grubun içinde yer aldı.