SAİT SÖKMEN

saitsökmen13 Eylül 1942 Gine ‘ nin başkenti Conakry de doğdu. Türkiye’nin ilk Bale Koreografı ve ilk baletlerinden olan Sökmen Devlet Baleleri doğal delegesi olup halen bale öğretmenliğinin yanı sıra, yönetmen olarak yaşamına devam etmektedir.

Yaşamı

Ankara Devlet Konservatuarının ilk bale öğrencilerinden biri olan Sait Sökmen Türkiye’de balenin ilk kurucusu Dame Ninette de Valois, Molly Lake, Travis Kemp,Andre Howard, Ann Parson, Todd Bolender, Cüneyt Gökçer, Turgut Uyar, Tomris Uyar, Mahir Canova, Cemil Sökmen, Aydın Gün, Messerer Sulamit, Beatrice Appleyard, Alfred Rodriguez, Alvin Ailey, Robert Cohen, Gordon Atkins, Joy Newton, Claude Neqman, Dudley Thomlinson, Richard Glasstone, Irina Hudova ve Luigi önemli hocaların öğrencisi olmuştur. Ankara Devlet Konservatuarı Bale Anasanat Dalı yüksek devresi mezunudur. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde 1962 – 1970 yıllarında Baş Dansçı, Koreograf, Baş Koreograf, Yönetici olarak görev yapmış ayrıca 1970 yılında Devlet Tiyatroları Koreografı. 1971 Devlet Tiyatroları Çağdaş Dans Grubu kurucusu ve Baş Koreografı olarak hizmetlerde bulunmuştur. 1971 de sahibi olduğu Kuğu Bale ve Dans Stüdyosunu kurmuş, 1972-1975 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı sahne hareket hocalığı görevlerini üstlenmiştir. 1981 de İstanbul Bale Sanat Merkezi ,1984 de Bale Sanat ve Spor Merkezi, 1987 Sait Sökmen Sanat Merkezi, 1989 da ise Gaye Sökmen Ajansı’nı kurmuştur.


Eserleri

Çark

Bir balenin yazarı, sahneye koyucusu sanılan koreografların kendi bünyemizden yetişmesi ulusal balenin yaratılması açısından zorunlu bir adımdır, bu açıdan ele alındığında ”Çark” balesi ve ilk temsilinin verildiği 6 Kasım 1968 yılı Türk bale tarihimizde özel ve kıvanç verici bir yer tutar. İlk Türk koreografının eseri olması açısından önemli bu Balenin yaratıcısı Sait Sökmen, Çark Balesi’de bu adımlardan ilkini atmıştır. Çark balesinde sürekli bir konu yoktur. Bunun yerine savaşı, kötümserliği temsil eden “Kırmızılar” ile, İyimserliği, başarıyı ve yapıcılığı temsil eden “Maviler” grubu arasındaki çatışma ve uzlaşma çabaları anlatmaya çalışılır. İki zıt grup arasında haliyle hareketlerde de farklılıklar görülür. Kırmızıların sert ve yapmacık hareketlerine karşılık, mavilerinki yumuşak ve lirik bir özellik gösterir.Bu soyut kısa bale, temsil süresini iki ayrı dramatik bale ile paylaşmıştı.

 Baş Dansçı Olarak Oynadığı Eserler

Giselle, Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Pagodalar Prensi, Satranç, Don Kişot, Pattineurs, Silvia, Coppelia, Kanlı Düğün, Faust, Bizet Gençlik Balosu, ayrıca diğer kısa eserler.

 Koreograf Olarak sahneye koyduğu eserler

Çark, Çift üç, Kurban, Konçerto, Bach ile Gezinti, Kuğu Gölü, Coppelia, Ilk çocuk müzikali Ne Güzel Sey, Kiss me Kate, Mançalı Adam(Don Kişot), My Fair Lady, Damdaki Kemancı, Yedi Kocali Hürmüz, Kanli Nigar, Zülfiye Zülfü, Küheylan, Saz mı Caz mı.

 TV yapımları

Bizim Sokak (TV), Ankara Hatırası, Kaleidoscope, Oyun Gemisi başta olmak üzere yüzlerce televizyon dizisinde koreograf olarak görev yapmıştır.

Rejı Asistanlığı ve Koreograflık yaptığı operalar

Porgy ve Bess, Viyana Kanı, Midasın Kulakları, Kaleidoscope, Porgy ve Bess, Viyana Kanı, Midasın Kulakları.